Kdy nejvíce padají vlasy? Příčiny a řešení nadměrného vypadávání

Vliv ročních období na vypadávání vlasů

Někteří lidé si všimnou, že jejich vlasy vypadávají více v určitých ročních obdobích. Studie ukazují, že nejvíce vlasů lidé ztrácí během pozdního léta a na podzim. To může být spojeno s přirozenými biologickými cykly, kdy v létě vlasy rychleji rostou a na podzim přichází doba, kdy starší vlasy vypadávají, aby uvolnily místo novým. Tento jev se nazývá sezónní vypadávání vlasů a je zcela normální. Avšak pokud si všimnete nadměrného vypadávání vlasů i v jiných obdobích, může to signalizovat zdravotní problém nebo nedostatečnou výživu.

Genetické predispozice a hormonální vlivy

Mnoho lidí dědí tendenci k nadměrnému vypadávání vlasů od svých předků. Androgenní alopecie, běžně známá jako mužský či ženský vzorový typ vypadávání vlasů, je často způsobena genetikou. Hormony jako dihydrotestosteron (DHT) hrají klíčovou roli v tomto procesu, zvláště u mužů, kde může dojít k postupnému řídnutí vlasů a jejich vypadávání hlavně na temeni hlavy. U žen může hormonální nerovnováha během menopauzy nebo těhotenství rovněž vést k výraznější ztrátě vlasů.

Stravovací návyky a péče o vlasy

Výživa má zásadní vliv na kvalitu a zdraví vlasů. Nedostatek železa, vitamínu D, biotinu a dalších živin může vést k vypadávání vlasů. Je důležité zajistit, aby vaše strava byla bohatá na tyto živiny, stejně jako na zdravé tuky a dostatek proteinů. Kromě správné výživy je také klíčové, jak o vlasy pečujete. Agresivní chemické ošetření, časté používání tepla při úpravě vlasů a tvrdé česání může vlasy poškozovat a způsobovat jejich vypadávání.

Napsat komentář

Povinná pole jsou označena *