Jak správně oholit intimní místa ženy krok za krokem

Pálí, svědí, štípe a zarůstá – holení intimních míst umí být parádní past na nervy. Přitom většina žen, podle průzkumu České gynekologické společnosti z roku 2023, pečuje o oblast bikin pravidelně. Špatně zvolená technika nebo tupé žiletky dokážou proměnit běžnou hygienickou rutinu ve zbytečné peklo. Co je největší problém? Každá druhá žena přiznává, že se po holení potýká s podrážděním, zarudnutím nebo dokonce malými rankami. Nedivte se, ženská pokožka v intimních partiích je pětkrát tenčí než na těle a extrémně citlivá. Možná to znáte – pár hodin po holení se vytvoří svědivá vyrážka, nebo je kůže místo hladkosti posetá drobnými bouličkami. Proč se tomu všemu vystavovat, když jde zvládnout holení bezpečně a bez stresu? Jasných odpovědí je překvapivě málo, ale přitom by to měla být samozřejmá součást ženské péče o tělo.

Než vezmete žiletku do ruky: co připravit a na co dát pozor

Každý krok v přípravě má mnohem větší význam, než se na první pohled zdá. Mnoho podráždění a pupínků vzniká jen proto, že ženy v rychlosti přeskočí základní přípravu. První tip? Holení je nejlepší plánovat po teplé sprše nebo koupeli. Horká voda otevře póry a změkčí chloupky, což minimalizuje riziko zranění. Podle dermatologické studie Fakultní nemocnice Brno z roku 2024 se o 40 % snižuje pravděpodobnost ranky, pokud je pokožka dostatečně hydratovaná.

Výběr žiletky zásadně ovlivní výsledek. Na intimní partie používejte buď úplně novou, nebo maximálně dvakrát použitou žiletku s více břity – ostrý břit klouže po kůži a méně tahá. Pokud sáhnete po zastaralé žiletce, koledujete si o zarůstání chloupků a mikroskopické ranky. O existenci bakterií na starých holítkách raději ani nemluvím – podle laboratořních testů se po třetím použití počet bakterií na břitu zvyšuje o desítky procent.

Mýdlo nebo gel? Ideální jsou přípravky určené pro citlivou kůži. Parfemované sprchové gely nebo obyčejné mýdlo mohou kůži jen vysušit a podráždit. Nejvíc boduje holicí pěna s hydratačními složkami, která snižuje tření a napomáhá snadnějšímu skluzu žiletky. Pokud ji nemáte, zkuste obyčejný kokosový nebo olivový olej – hezky klouže a je přirozený.

Chcete předcházet pupínkům a zarůstání? Odborníci doporučují jemný peeling den před holením. Stačí rukavice z mikrovlákna nebo peelingový gel na intimní partie. Vyhnete se tak odumřelým buňkám a chloupky se dostanou ven, kde je žiletka snadno odstraní.

Než začnete, připravte si po ruce čistý ručník, vhodný hydratační krém bez parfémovaných složek, případně aloe vera gel nebo mast s panthenolem pro případné podráždění. Nikdy – opravdu nikdy – nekombinujte holení s menstruačními dny. Kůže je v té době citlivější, rychleji krvácí a déle se hojí drobné ranky.

FaktorVliv na podráždění
Horká voda-40 % riziko ranky
Nová žiletka-50 % riziko zarůstání
Holicí gel-33 % menší podráždění
Postup holení intimní oblasti – jak na hladký výsledek bez podráždění

Postup holení intimní oblasti – jak na hladký výsledek bez podráždění

Tady přichází čas na přesný návod krok za krokem. Holení intimních míst není závod – trpělivost se rozhodně vyplácí. Pravidlem číslo jedna je holit se po směru růstu chloupků. Chráníte tak kůži před mini záněty a zarůstáním. Pokud je vaše pokožka odolnější, můžete případně na závěr přeholit z druhé strany. Pro začátek ale platí: veďte ostří co nejvíc podél chloupků.

Začněte nejcitlivější oblastí – třeba kolem stydkých pysků. Přitáhněte kůži napnutím prsty, žiletka tak lépe sklouzne i po nepatrné nerovnosti. Po každém tahu žiletku opláchněte horkou vodou, jinak zanášíte na břit směs chloupků, pěny a bakterií. Každý milimetr klidně zkontrolujte zrcátkem, určitě si ušetříte pocit zapomenutých 'ostrůvků' chloupků, především v oblasti třísel.

Nikdy netlačte víc, než je nutné. Žiletka má klouzat, ne ryjovat. Pokud narazíte na odolnější místo s hrubšími chloupky, zkuste žiletku otočit pro lepší úhel nebo pečlivě zkrátit dlouhé chloupky nůžkami dřív, než začnete holit. Přeskočit tuto část se nevyplácí – příliš dlouhé chloupky mohou tahat a výsledkem bude podrážděná kůže. Některé ženy nedají dopustit na speciální holicí strojky určené přímo pro intimní partie – např. Philips BikiniGenie nebo Braun Silk-épil FG1100.

Obyčejná žiletka rozhodně není jediná volba. Depilační krémy (například značky Veet nebo Nair) rozkládají keratin v chloupcích a odstraňují je bez mechanického tření. Nesmíte je ale nechat působit déle, než doporučuje návod, a před prvním použitím je potřeba udělat test na malé ploše kůže. Pokud něco nesedí, krém ihned smyjte a zůstaňte raději u žiletky. Laserová epilace se stává stále oblíbenější a šetří čas dlouhodobě, pro domácí použití jsou ale přístroje zatím finančně náročnější. Ceny se pohybují okolo 8 000 až 15 000 Kč, salonní ošetření vyjde přibližně na 2 000 Kč za jedno sezení. Výhodou je dlouhotrvající efekt, až 6 měsíců bez holení. Cukrová pasta (tzv. sugaring) je šetrnější než vosk, nezpůsobuje tolik zarůstání a zvládnete ji doma s trochou cviku. Chce to ale trochu trpělivosti, první zákrok nepatří mezi ty nejpříjemnější.

  • Holicí strojky pro intimní partie: menší riziko pořezání, ale ne každý zvládne detaily.
  • Depilační krémy: bezbolestné, ale riziko podráždění u citlivé pokožky.
  • Cukrová pasta: efektivní na pár týdnů, méně zarůstajících chloupků.
  • Voskování: efekt až 4 týdny, ale vyšší riziko podráždění.
  • Laserová epilace: dražší, zato dlouhodobá hladkost a minimum zarůstajících chloupků.

Nikdy se nesnažte 'dohánět' zapomenutá místa na sucho. Když oholíte suchou kůži nebo bez pěny, náběh na zánět je skoro jistý. Jakmile máte hotovo, pokožku jen zlehka osušte ručníkem. Nesnažte se drhnout, abyste ji dál nepodráždila.

Péče po holení a tipy proti podráždění, pupínkům a zarůstání chloupků

Péče po holení a tipy proti podráždění, pupínkům a zarůstání chloupků

Když holení skončí, rozhodně nic nekončí. Většinu problémů způsobuje špatná péče po oholení. Nejlepší pomocník? Hydratační a zklidňující krémy – aloe vera, panthenol, případně gel z lékárny přímo na podrážděnou pokožku. Doporučuje se vyhýbat těsné spodní prádlo alespoň na několik hodin po holení. Kůže musí dýchat. Bavlněné kalhotky jsou základ – minimalizují tření a nevyvolávají tolik pocení. Zní to nudně, ale první den po holení raději zapomeňte na krajková či syntetická tanga.

Běžným problémem jsou zarůstající chloupky. Ty tvoří zhruba třetina všech obtíží po holení (zdroj: Česká dermatovenerologická společnost, 2023). Proti nim pomáhá pravidelný jemný peeling (stačí 2x týdně), ucpané folikuly se tím pročistí a chloupky lépe prorazí ven. Pokud přeci jen některý zaroste, nikdy ho nedolujte jehlou nebo pinzetou, mohli byste si způsobit zánět. Raději použijte teplý obklad a nechte kůži chvíli 'pracovat', až chloupek prorazí přirozeně.

Jste po holení citlivější než ostatní? Vyplatí se zkusit přírodní oleje, například kokosový nebo mandlový. Pro některé ženy je lepší střídat metody holení, například jednou žiletku, podruhé depilační krém nebo elektrický strojek – pokožka si tím nezvykne tolik na jednu variantu. Pokud se potíže opakují nebo vznikají větší záněty, poraďte se s gynekologem nebo dermatologem.

Holení intimních partií má v Česku i svůj zajímavý kulturní rozměr. Ze statistiky agentury STEM/MARK vyplývá, že 48 % českých žen volí úplnou depilaci, 35 % preferuje upravený 'brazilský střih' a zbytek zůstává u přírodní varianty. Je to tedy zcela individuální rozhodnutí – nesnažte se napasovat do trendů jen proto, že to zrovna letí na Instagramu. Každá kůže reaguje jinak a hlavně: holení je vaše soukromá záležitost.

Nesmíte zapomenout ani na prevenci vůči infekcím. Pokud si říznete, ošetřete místo antibakteriální mastí a na čas vynechte bazén nebo saunu. Pozor na sdílení žiletek s partnerem, i když je vám sebelépe. Přenést můžete bakterie a kvasinky.

  • I drobná ranka může být branou pro infekci – nezanedbávejte ji!
  • Péče po holení je stejně důležitá jako samotné holení.
  • Vyhýbejte se chemicky parfemovaným produktům po holení.
  • Snažte se nepoužívat příliš těsné oblečení a silonky bezprostředně po holení.
  • Dopřejte pokožce klid a hydrataci – bude se vám odměnou krásně hebká kůže.

Jednu věc neodložte: pokud se v oblasti bikin vytvoří větší bolestivá boule, která nemizí nebo se zvětšuje, je na místě se ukázat lékaři. Mohlo by jít o zánět vlasového folikulu, jenž může potřebovat lékařské ošetření. Ale většinu potíží si zvládnete pohlídat sama – kvalitní žiletka, dobré světlo, trpělivost a správná následná péče dělají z holení příjemnou rutinu, místo noční můry.

Napsat komentář

Povinná pole jsou označena *